
Kaikki tietävät Activision Blizzardin suurimman hitin, World of Warcraftin. WoW:ia jauhavien pelaajien määrä on jo hulppeat 11 miljoonaa ja rapiat, ja näistä addiktoituneista sieluparoista merkittävä määrä tahkoaa suosikkipeliään kiinalaisista nettikahviloista. Tätä merkittävää markkinarakoa paimensi ActiBlizzin kiinalainen levittäjä, The9, aina viime viikkoon saakka, jolloin ActiBlizz ilmoitti etsivänsä uuden yhteistyökumppanin.
Ei niin yllättäen The9 ei ottanut uutisia hymyssä suin vastaan. Miljoonien pelaajien tuomat tuotot menisivät nyt sivu suun, ellei jotain keksittäisi.
Ratkaisu?
Oma World of Warcraft -klooni.
The9 avasi juuri sivuston pelille World of Fight, joka fontteineen ja värimaailmoineen muistuttaa aika selkeästi World of Warcraftin vastaavaa.
Kiinassa ei hävetä sitten mitään. Mikä ihmeen copyright?