Gamereactor



  •   Suomi

Kirjaudu sisään
HQ
Gamereactor
Videos
Resonance: A Plague Tale Legacy

Tervetullut vaihtelu ja jännitystä – Resonance: A Plague Tale Legacy:n Gamescom 2026 -haastattelu

Asobo Studion pääkäsikirjoittaja Carol-Ann Banuils ja päätasosuunnittelija Valerian Robert liittyvät seuraamme tässä viimeisessä lyhyessä päivityksessä, nyt kun Resonance-arvostelumme on luettavissa Gamereactorissa. Siinä käsittelemme Sophiaa, pelin omalaatuista genrejen yhdistelmää, tämän spin-off-pelin roolia esiosana sekä sarjan tunnusomaista tunnevaikutusta.

Audio transcriptions

"Hei ystävät, minulla on täällä seurana Valerian ja Carol-Ann, ja aiomme puhua Sophiasta sekä Resonance-pelistä. Kuten näette, voitte lukea arvostelumme paikalliselta Gamereactor-sivustolta. Tuolla on Ben. Hei! Halusimme antaa pienen päivityksen, koska pelin julkaisu on jo ovella, arvostelu on julkaistu ja kollegani Alberto on nauttinut pelistä, rakastanut sitä. Ja se on tyylillinen muutos, se on spin-off, mutta ensin halusin kysyä sinulta Sophiasta ja siitä, mitä haluat välittää tällä kertaa tämän erilaisen hahmon avulla. Joten..."

"Pidän sen, ei hätää. Ai, anteeksi. Joo, Sophia oli todellakin erilainen hahmo, kuten sanoit, ja se oli valinta, jonka teimme laajentaaksemme maailmaa ja muuttaa pelin rytmiä, sillä hänen kanssaan voimme taistella ja käyttää taisteluja pelissä, mikä on suuri muutos, mutta silti säilyttää A Plague Talen ytimen. Tästä syystä se toimi meidän kohdallamme. Okei, luuletko, että tämä on hyvä hetki uusille pelaajille päästä sarjaan ja sen maailmaan? Vai olisiko heidän parempi aloittaa enemmän varkainliikkumiseen keskittyvistä seikkailuista? Ei, tämä on ehdottomasti itsenäinen peli. Joten voit pelata tätä ilman, että olet pelannut muita, koska tämä sijoittuu 15 vuotta ennen Requiemia. Joten sinun sinun ei tarvitse tietää mitään Plague Talesta. Tämä on uusi osa universumissamme. Toivotamme tervetulleiksi kaikenlaiset pelaajat, sillä tietenkin ne, jotka ovat pelanneet Plague Tale Requiemia, voivat tavata Sophian uudelleen, mutta uudet pelaajat voivat nauttia uudesta Plague Tale -kokemuksesta. Okei, ja tietenkin mainitsit toiminnan – tämä on aluksi toimintapainotteinen alussa, ja siinä on taistelua, torjuntaa ja kaikkia niitä temppuja, joita voimme tehdä toimintapeleissä. Sitten kollegani Alberto kertoi minulle, että pelin aikana siirrytään hieman enemmän varkainliikkumiseen, jopa selviytymiseen ja jopa hieman kauhuun. Joten mitä voit kertoa minulle tästä muutoksesta, ja mitä voit paljastaa pelaajille siitä, mitä täällä tapahtuu ilman, että menet spoilerin alueelle? Voin sanoa, että ehdottomasti kun saavutte saarelle, se tuntuu ensisilmäyksellä paratiisilta, mutta tiedätte varmasti että pinnan alla piilee jotain. Piilossa, mutta en voi kertoa paljoa, koska haluamme pelaajien selvittävän sen itse. Se on pitkälti Sophian matka. Kun hän sukeltaa syvemmälle itseensä, hän kohtaa joitakin synkempiä asioita. Hän oppii tuntemaan itsensä paremmin, mutta tietenkin se on hieman synkempää. Okei, vain se, että vihjeenä: siellä odottaa teitä jotain synkempää. Okei, ja viimeinen kysymys. Mitä mieltä olet julkaisusta? Ja mitä voimme odottaa sen aiheuttamien tunteiden osalta?
Koska tämä on eräänlainen sarjan tunnusmerkki. Joten miten haluatte muuttaa tai parantaa sitä tai saada sen koskettamaan meitä syvemmin sydämessä? Luulen, että säilytämme Plague Tale Requiemin perinnettä vahvalla tarinalla ja hahmoilla, jotka kohtaavat raskaita tilanteita, mutta myös uuden pelattavuuden ja uusia mekaniikoita, joten haluamme pelaajien nauttivan molemmista, joten odotamme innolla julkaisua. Kyllä, mielestäni suurin muutos koskee rytmissä, mutta pelin ydin on ehdottomasti säilynyt. Fantastista. Odotan innolla, että pääsen pelaamaan lopullista peliä. Kun näette tämän, voitte luultavasti pelata sitä itsekin. Kiitos siis paljon ajastanne ja nauttikaa ohjelman loppuosasta. Kiitos. Kiitos paljon."

Haastattelut

lisää

GRTV

lisää

Leffatrailerit

lisää

Trailerit

lisää

Tapahtumat

lisää