Odota runsaasti urheilupelejä ja live-palvelua.
"Hei kaikille ja tervetuloa takaisin GRTV Newsiin, tänään puhumme hieman...
EA:sta jälleen kerran, monet ihmiset puhuvat tästä yrityskaupasta ja aivan oikeutetusti Kun pöydällä on 55 miljardia dollaria, se aiheuttaa paljon otsikoita, mutta Kun ilmoitus tuli ja yrityskauppa toteutui, oli paljon puhetta."
"spekulointia ja puhetta siitä, miten tämä vaikuttaa EA:han, mitä he tekevät, mitä he tekevät.
muuttuvat uuden omistajan myötä, ja luulen, että monet ihmiset näyttävät olevan samaa mieltä samasta että he keskittyvät siihen, mikä toimii EA:lle, ja se on live-palvelu.
ja se olisi urheilupelit, joten jos nautit muista EA:n tekemistä asioista, - aiemmin, kuten esimerkiksi Hazelightin projekteista tai ehkä jopa joistakin yksinpelipeleistä jotka eivät ole oikein menestyneet, kuten Immortals of Avium, on luultavasti perusteltua olettaa, että ne eivät ole yhtä suosittuja myöhemmin."
"Joten kyllä, kolme analyytikkoa uskoo EA:n tuplaavan live-palvelun ja urheilupelien panostuksen jatkossa He näyttävät olevan samaa mieltä siitä, että EA on vähemmän halukas ottamaan riskejä ja lisääntyneellä keskittyä suuriin tuotemerkkeihin ja menestystuotteisiin.
Alkuviikosta saudiarabialaisen sijoitusrahaston, PIF:n, Silver Laken, johtama ryhmä - ja Finty Partners ilmoittivat aikovansa ostaa EA:n 55 miljardilla dollarilla, mikä on paljon..."
"analyytikot pitivät sitä odotettua suurempana.
Luonnollisesti he aikovat paitsi saada rahansa takaisin myös tehdä mukavan voiton.
GamesRadarin haastattelussa kolme tunnettua analyytikkoa kertoo näkemyksensä megakaupasta.
Yksi heistä on tunnettu japanilainen Kantan Gamesin analyytikko Sir Ken Toto, joka uskoo, että EA on nyt vähemmän halukas ottamaan riskejä ja keskittyy asioihin, jotka tuottavat suuria tuottoa, selkokielellä tämä tarkoittaa turvallisempia vetoja ja entistä vahvempaa keskittymistä ikivihreisiin IP:hen, blockbustereihin, harvempiin mutta mahdollisesti suurempiin peleihin ja live-palveluihin kustannuksella riskialttiimpia hankkeita, uusia ideoita ja innovaatioita."
"Toisena haastateltavana oli David Cole, markkinatutkimuksen ja konsultoinnin päällikkö yrityksestä DFC Intelligence, joka otti samanlaisen kannan.
EA tuplaa panostuksensa live-palveluihin ja urheilupeleihin, joiden tulot ovat melko ennustettavissa virta ja voittomarginaali."
"Pitkällä tähtäimellä ne saattavat pyrkiä tekemään enemmän strategisia liikkeitä, jotka eivät kannata heti, mutta sijoittavat ne tulevaan kasvuun.
Lyhyellä aikavälillä ne saattavat pyrkiä myymään muita kuin keskeisiä omaisuuseriä ja pienempiä IP:tä.
Lopuksi meillä on New Yorkin yliopiston STEM School of Boardin professori Just van Druinen, ja hän on myös samankaltaisia näkemyksiä ja uskoo keskittyvän tärkeimpiin lisensseihin ja vähemmän muihin lisensseihin."
"alueisiin tulevaisuudessa.
EA luultavasti konsolidoi heikosti menestyviä studioita ja tuplaa urheilufranchisensa...
jotka tuottavat 70 % tuloksesta, samalla kun mahdollisesti irrottaa tai sulkee tiimejä, jotka työskentelevät heikompien marginaalisia nimikkeitä."
"En odota uusien omistajien välittävän hyllytetystä IP:stä paljon muuta kuin että ne kuoritaan pois käytöstä maksaakseen osan veloista pois.
Näiden herrojen mukaan vaikuttaa epätodennäköiseltä, että EA haluaisi investoida epävarmaan pienempään projekteihin tulevaisuudessa."
"Tämä saa epäilemään, että entinen BioWaren työntekijä, joka ei uskonut, että EA olisi kiinnostunut pitämään BioWaren, saattaa itse asiassa olla oikeilla jäljillä ja että se, mitä tapahtuu esimerkiksi Hazelightin co-op-nimikkeille kokeellisemmille peleille kuten esim.
Immortals of Avium ja Tales of Kinzara Zao jää nähtäväksi."
"Mitä mieltä olette tästä?
Tuleeko EA:sta nyt enemmän urheilutehdas, jossa keskitytään enemmän livepalveluun?
Painetaan kaikkia vääriä nappuloita tässä, painetaan kaikkia vääriä nappuloita, kyllä, olen samaa mieltä.
On tiettyjä asioita, joita uskon EA:n jatkavan, uskon, että he eivät vain..."
"tulee tämä live-palvelun ja urheilupelien, yksinomaan näiden asioiden, yksi temppuponi.
Luulen, että he sanovat muutamia asioita, koska katson esimerkiksi Hazelightia enkä ole usko, että Hazelight tekee EA:lle mitään väärää.
He eivät ole massiivisen kalliita, he eivät tuota massiivisen kalliita pelejä, he ovat myyvät hyvin, ne tuottavat paljon positiivista kohua yritykselle, ne tekevät kriittisesti ylistettyjä asioita."
"On paljon syitä arvostaa Hazelightin kaltaista yritystä, joten katson heitä ja ajattelen, että ei varmaan ole paljon syitä myydä Hazelightia, mutta jos ne laitettaisiin esille paloittelulohkolle, uskon, että monet ihmiset tulisivat ja nappaisivat ne.
Joten on olemassa sellainen vetovoima, ajatus siitä, että jos myymme ne, me luultavasti aiomme..."
"saamme niistä hyvän summan rahaa, koska ne ovat vahva ja hyvin tehty kehittäjä, jolla on ollut pyörittää hyvin hienoja luovia ideoita.
Mutta taas en usko, että Hazelight välttämättä joutuu ongelmiin tämän takia, koska mielestäni he ovat olleet osoittaneet liian monta kertaa menestyvänsä ja lisäksi on muistettava, että Hazelightin melkeinpä ajaa EA:n multimediasisällön työntämistä."
"Kyllä on muutama muukin juttu työn alla kuten Mass Effect TV-sarja mutta tiedämme, että It Takes Two -projekti on tekeillä, adaptaatio on tekeillä, - ja samoin Split Fictionin kanssa, johon Sidney Sweeney on kiinnitetty.
Joten Hazelight on minulle hieman erilainen peto tässä väitteessä, koska..."
"että mielestäni se tavallaan pitää koko osuustoiminta-alaa tai osuustoimintasegmenttiä - ja EA:lla on se melkein kuristusotteessa, koska se on niin vahva.
Hazelight-pelit yleensä ovat.
Siellä on jotain Immortals of Aviumin tapaista, en usko että näemme enää ikinä mitään muuta siitä sarjasta nyt."
"Minusta se oli hieno ajatus, mutta se ei välttämättä ole mennyt kovin hyvin, joten luulen...
se on luultavasti kuollut.
Tales of Considerance nyt, taas henkilö tai kehittäjä, joka teki sen on jo tehnyt tuottanut jotain muuta, toisen indie-projektin, joten luulen, että sekin on poissa."
"Ehkä se on merkki siitä, mitä EA Originals -merkille tapahtuu, he tavallaan ottavat Hazelight pois siitä ja sitten he tavallaan toimittavat loput EA Originalsin jutut pois.
Enkä myöskään usko, että he ottavat käyttöön joitakin todella kalliita yksinpelejä...
jotka ovat olleet niin menestyksekkäitä."
"Olemme epävarmoja siitä, mitä tulevaisuus tuo tullessaan Star Wars Jedille, mutta tiedämme, että siellä on Respawn työstää kolmatta lukua, toivottavasti siitä ei tule mitään.
purkkiin osana tätä yritysostoa, mutta tiedämme, että Respawn on oletettavasti tekemässä sitä...
kolmannen ja viimeisen luvun, mutta mitä Star Warsille tapahtuu sen jälkeen, kuka tietää."
"Minusta varmin veto EA:lle tehdä Star Wars peli joka myisi paljon kopioita, ei vain muutamaa miljoonaa kuten Star Wars Jedi, vaan paljon kopioita, on uusi Star Wars Battlefront.
Ja nyt Battlefield Studios on juuri tullut ulos portista, tai on juuri tulossa Battlefield 6:n kanssa, joka osoittaa, että ihmiset haluavat tällaisia pelejä."
"ja että he ovat todella taitavia ja että heillä on mahdollisuus tehdä se hyvin, Star Wars Battlefieldin joka olisi samaa luokkaa kuin Battlefield 6, myisi kuin kuumille kiville.
En siis yllättyisi, jos he palaisivat esimerkiksi Star Wars -franchisingin pariin, mutta Uskon kyllä, että taas sopii, että heittelemme termiä live-palvelu ympäriinsä."
"Live-palvelun ei tarvitse tarkoittaa vain sellaisia asioita kuin jatkuvat taistelupassit ja kaikkea sellaista, vaan se tarkoittaa myös pelejä, joita voidaan tukea pidempään.
Mitä tulee urheilujuttuihin, ei mitään ongelmaa.
En tiedä mitä he katsovat tutkia isommin tai laajentaa sitä, heillä on jo ohjelma nimeltään The Important Ones, todella, kuten, tiedätkö, lähinnä EA Sports FC, jos mitään, mutta sitten heillä on myös MAD ja heillä on myös NHL, heillä on myös joukko erilaisia asioita ja he tutkivat myös muita ideoita."
"Mutta en yllättyisi, jos he laajentaisivat sitä vielä lisää, koska taas kerran urheilujuttuja, kuten co-op juttuja, EA:lla on kokonainen show, joka on kutsuttu siihen ja se on vain todella kuin 2K, joka taistelee heitä vastaan ja 2K:lla on, tiedäthän, heillä on golf- peli, joka menestyy suhteellisen hyvin ja sitten heillä on koripallopeli, joka on valovuosia edellä, mutta sen lisäksi EA on urheilun kuningas."
"Se on siis mielenkiintoinen juttu ja uskon, että he ovat oikeilla jäljillä.
Iso asia on kuitenkin se, mitä Biowaren kanssa tapahtuu ja uskon, että heillä on mahdollisuus...
pelastaa itsensä Mass Effect 4:n avulla.
Ongelma on se, että tuon kehittäjän kanssa tuntuu olevan viime aikoina paljon puskemista ja vetämistä."
"Näimme, tiedäthän, kyseenalaisen Mass Effect Andromedan, kyseenalaisen Dragon Age The Veilin...
Guard ja sanon kyseenalainen ei sen enempää, ei näytä siltä että luovaa näkemystä oli täysin siellä, näyttää siltä, että he yrittävät rauhoitella sijoittajia, yrittää rauhoitella Biowaren visiota ja myös yritetään lepytellä fanien odotuksia ja se on kuin se olisi vedetään kaikilla näillä eri tavoilla ja se ei välttämättä tapahdu tai ei ole tapahtunut."
"tapahtunut heille vielä.
Mass Effect 4 tulee siis olemaan todella iso peli ja Anthem myös, toinen.
Jos Mass Effect 4 ei menesty oikein hyvin, uskon kyllä että Bioware on epätoivoisissa vaikeuksissa koska nämä uudet omistajat eivät katso Biowarea mahdollisuutena."
"tehdä rahaa enää, he näkevät sen vain hieman epäonnistuneena viime aikojen muistoissa, joten...
He luultavasti joko sulkevat sen tai myyvät sen pois, mutta jotkut muut asiat...
Uskon, että ne ovat turvassa, mutta emme puhu mistään, joka tapahtuu...
huomenna."
"Yrityskauppa luultavasti päättyy vasta ehkä 2028 riippuen siitä kuinka kauan se kestää kaikki hyväksymisprosessit ja kaikki kuulemiset ja muut...
mutta tämä on vain esimakua tulevasta, joten pysykää kuulolla.
Mutta joka tapauksessa, siinä oli kaikki aikani, joten kiitos teille kaikille, että tulitte mukaani ja nähdään taas teidät kaikki seuraavissa GRTV-uutisissa huomenna, oikeastaan maanantaina."