Hungry Pixel on how NetherWorld is about love, sex, drugs... and worms
"Näyttää siltä, että olemme Indie Dev Days -tapahtumassa Barcelonassa, mutta menimme itse asiassa madonreiän läpi...
oppiaksemme hieman lisää Netherworldista. Kiitos paljon, että liityitte seuraamme.
Mitä tämä on?
No, se on Wormping, se on kuin Alamaailman matojumala."
"Nämä madot ovat hieman erilaisia kuin ne, joihin olemme tottuneet, koska niillä on kaksi päätä.
Eli toinen pää syö sinut ja toinen koukuttaa sinut toiseen paikkaan.
Niin, kyllä, Netherworldissa on paljon tällaisia matoja, ja tämä on iso sellainen.
Ja tämä on iso, ja tuo kaksipäinen matosuunnittelu, onko se jotain, jonka laitoit peliin pelikonseptina? Koska näen, että voit tehdä monia asioita."
"Miten yhdistätte kaikki genret ja asiat, joita sekoitatte tässä?
Hyvä kysymys. Me kysymme sitä itseltämme myös.
Mutta joo, me teemme niinku tätä teleportaatiojärjestelmää matojen kanssa, mutta myös sekoitamme eri genrejä.
Olemme kuin toimintaseikkailu, kerronnallinen kokemus, ja sekoitamme minipelejä raskaaseen tarinavetoiseen peliin, ja myös pomoja. Yritämme siis saada aikaan jonkinlaisen sekoituksen pelin kanssa."
"Okei, ja se näyttää hyvin näyttävältä sen perusteella, mitä olemme nähneet.
Mitä voit kertoa meille, anna meille joitakin esimerkkejä pelattavista tilanteista, joita voimme odottaa löytävämme...
siitä, miten aiomme tutkia peliä, millaisia minipelejä löydämme, ja ehkäpä pomot ja taistelut niiden kanssa."
"No, pääjuoni alkaa avioliittokriisillä ja sitten tapaamisella ohjaamomagian kanssa.
Sen jälkeen siis kaikkea mahdollista. Voi kännätä baarissa ja tilata juomia, syödä outoja sieniä metsässä, voit ohjata bionista punkkia läpi roguelike-luolastojen.
Siellä voi tehdä vaikka mitä. Kaikki on hyvin yhteydessä toisiinsa kerronnallisella tavalla, ei niin sattumanvaraista. Netherworld on hyvin satunnainen ja outo, mutta kaikki käy järkeen, kun sitä pelaa."
"ja kun poistut tarinasta ja maailmasta.
Mikä on mainitsemiesi pilveen ja huumeisiin liittyvien näkökohtien tausta pelissä?
No, meillä on myös seksiminipelejä, jotka kaikki liittyvät kerrontaan.
Se koukuttaa, mutta eri tavalla."
"Joo, tarkoitan, että pelin pääteema on rakkaus.
Ja käsittelemme myös kiintymystä ja kiintymättömyyttä paitsi ihmisiin, myös asioihin.
Näemme siis paljon hahmoja, joilla on omat ongelmansa olentosuhteiden välillä, huumeiden ja alkoholin kanssa kamppailemassa, käsittelemässä tai yrittämässä käsitellä tällaisia tilanteita, mutta käyttää myös mustaa huumoria ja absurdia huumoria kohdatakseen sen ja myös osoittaakseen, että on muitakin tapoja - käsitellä teemoja, jotka eivät ole vain romanttisia romanttisella tavalla, vaan myös tutkia seksin tosiasioita."
"Se tuntuu myös tabulta, seksistä puhuminen, mutta se on myös jotain, mitä myös parisuhteessa on, ja haluamme näyttää sen myös pelissä.
Miten näytätte seksin pelissä? Miten kuvaatte sitä?
Onko esimerkiksi minipeliä? Mitä voimme odottaa näkevämme?
Lämpimän oloinen seksikohtaus tavallaan?
No, meillä on joku fetissi. Tutkimme sitä."
"Jalat?
Anteeksi mitä?
Jalat? Jalka?
Kyllä.
No, kyllä, joissakin skenaarioissa."
"Se on vain hyvin yleistä.
Se on ihan normaalia. Siis kuka ei?
Mutta myös, joo, mitä tapahtui vanhuksille, eikö?
Tarkoitan, että heilläkin on oikeus harrastaa seksiä, joten päähenkilö itse rakastelee rakkaan naapurinsa kanssa, joka on vanha nainen, ja tutkimme myös vanhusten tarpeita, oikeutta myös seksiin, ja tutkimme tätä yksinäisyyden tunnetta, joka joskus on esimerkiksi vanhuksilla, ja haluamme myös tutkia kaikkia mahdollisia erilaisia merkityksiä ja tilanteita rakkaudesta ja seksistä kaikessa kirjossa, ja kyllä, sitä me yritämme tehdä."
"Onko tämä ensimmäinen pelisi?
Jep.
Miten odotatte monien asioiden toimivan genrejen suhteen, kuten sanoimme?
Miten yritätte saada sen toimimaan yhdessä mekaniikan suhteen?
Koska tietysti taiteellisesti kaikki on tasapainoisempaa, mutta te yritätte saada monia eri asioita toimimaan yhdessä ja olemaan ensimmäisessä pelissänne, Joten miltä teistä tuntuu saada se toimimaan?
Joo, on ollut melkoinen haaste saada se toimimaan, koska liityin tiimiin kaksi vuotta sen jälkeen, kun peli oli enemmän tai vähemmän ajateltu, ainakin pääpiirteissään, ja sitten roolini siellä oli luoda tarina, jäsennelty tarina, joka käsittää kaikki eri mekaniikat ja teemat."
"Alkuperäinen tiimi, Dan, joka on pääohjelmoija, halusi näyttää maailmalle.
Joten se on ollut melko haastavaa, mutta uskomme, että olemme saavuttamassa sen, joten olen todella toiveikas, että saan sen, kyllä.
Ja lopuksi, puhutaanpa taiteesta. Minusta se on fantastinen. Se näyttää hyvin räikeältä ja hyvin monipuoliselta.
Miten te lähestytte sitä? Se ei ole teidän roolinne tässä tapauksessa, eikö niin?
Tiimistä tai lahjakkuudesta, joka teillä on täällä, mitä voitte kertoa meille taidosta ja lähestymistavasta, jonka toteutitte täällä?
Voi kiitos, taiteesta. No, nykyään päätaiteilijamme on Alejandro Fariña, mutta peli, aluksi kun aloimme tehdä sitä, päätaiteilija oli Isabel Armentero, ja periaatteessa pikselitaide oli keino, koska meillä ei ollut tarpeeksi tiimiä eikä tarpeeksi tietoa tehdä hienostuneempaa taidetta, Medu on siis ensimmäinen hahmo, jonka pääohjelmoija piirsi aloittaakseen pelin, ja sitten kun taiteilija tuli mukaan, se oli kuin, okei, pidetään se iso pikselitaide ja tehdään siitä jotain kaunista."
"Yhdistimme myös esimerkiksi 3D-salamoita ja erilaisia valotyylejä, jotta se näyttäisi realistisemmalta, mutta myös pikselitaiteen kanssa.
Ja mikä on projektin tilanne? Sanoit, että ensi vuonna se voisi olla valmis, ehkä?
Joo, päätavoitteemme on saada se valmiiksi tänä vuonna tai ensi vuoden alkupuoliskolla, ja sitten toivomme julkaisevamme sen vuoden 2024 loppupuolella, vuoden 2025 puolivälissä."
"Onko teillä jo kustantaja?
Olemme sen kimpussa, työstämme sitä, ja toivottavasti pian meillä on sellainen.
Ja lopuksi, kuinka koukuttavaa tästä tulee?
No, teema itsessään ajaa siihen, joten odota paljon."
"Kiitos paljon ajastanne, nauttikaa ohjelmasta ja onnea.
Kiitos teille."