Star Wars: Knights of the Old Republicin ilmestymisestä on ehtinyt vierähtää jo yli 12 vuotta. Tarinaltaan ja tunnelmaltaan loistava roolipeli on kuitenkin ulkoasultaan vanhentunut pahasti, joten sen fanit ovat ottaneet asiakseen korjata tilanne.
Faniryhmä nimeltään Apeiron tekee parhaillaan Star Wars: Knights of the Old Republicista uusioversiota, joka pyörii Unreal 4 -pelimoottorilla. Mukaan luvataan ulkoasupäivityksen lisäksi kokonaan uusia ominaisuuksia, kuten planeettoja, parempi HUD ja inventaariojärjestelmä sekä paljon muuta. Kunnianhimoa ei siten porukalta puutu.
Tällä haavaa ryhmä ei ole kohdannut ongelmia Star Warsin oikeudenhaltijoilta Disneyltä, Electronic Artsilta tai Biowarelta. Remaken on luonnollisesti tarkoitus olla ilmainen. Jos vapaaehtoistyö kiinnostaa, niin tutustu projektiin tarkemmin sen verkkosivuilla täällä. Tsekkaa myös uusimmat kuvat alta.