Splatoon-maailman huipputiimin Team Jackpotin Splatoon 3 -pelin maailmanmestaruusvoitto on kumottu, koska parin sen jäsenen on havaittu käyttävän toistuvasti rasistisia huomautuksia ja vitsejä.
Saatu tieto on levinnyt sosiaaliseen mediaan ja internetiin, ja aiheesta on keskusteltu laajasti ResetEran sivulla. Uskotaan, että kaksi pääsyyllistä ovat pelaajia, jotka käyttävät nimiä Leafi ja Madness. Twitter/X:ssä NintendoVersus antoi seuraavan lausunnon kumottuaan voiton:
"Olemme saaneet tietoomme, että äskettäin Splatoon 3:n maailmanmestaruuden voittaneen joukkueen Jackpotin tietyt jäsenet toimivat tavalla, joka ei ole yhteisömme sääntöjen mukaista, kun he pelasivat Splatoon 3 -peliä. Tämän myötä Jackpot-tiimin voitto kumotaan, eikä joukkue saa tapahtumaan liittyviä palkintoja."
Myös Jackpotin voittoa juhlistavaa Splashtag-banneria muokataan, sillä Nintendo yrittää nopeasti poistaa jälkensä, jonka mainitut pelaajat ovat jättäneet yhteisöön.