Tarinavetoinen kauhupeli Until Dawn julkaistiin vuonna 2015. Peli menestyi niin hyvin, että jatko-osaa on toivottu siitä lähtien. Nyt on saatu tietää, miksi jatko-osan tekemisessä on kestänyt.
Game Informer meni katsomaan menoa Supermassive Gamesilla tarkoituksenaan katsoa ennakkoon peliä The Dark Pictures - Man of Medan. Siinä sivussa he kysyivät, miksi tällainen peli Until Dawnin jatko-osan sijaan.
Studiopomo Pete Samuels sanoi, että studio haluaa ensin tehdä jotain muuta. The Dark Pictures -sarja tarjoaa mahdollisuuden julkaista useampia pelejä lähivuosina, ja samalla kokeilla muunkinlaista kauhua kuin mihin until Dawn antaa vapauden.
Toivottavasti tulevaisuus tuo tullessaan sen jatko-osankin. Alkuperäisen Until Dawnin Gamereactorin arvion pääsee lukemaan täällä.