Lego Batman: Legacy of the Dark Knight vielä kerran ennakossa
Tt Gamesin Arkham-meets-traditionaalinen Lego Batman -peli on kehittymässä uskomattoman hauskaksi kokemukseksi, joka ylittää odotuksemme joka kerta, kun näemme sen.
Olen onnekas, kun olen saanut pelata Lego Batman: Legacy of the Dark Knight nyt kahteen eri otteeseen. Ensimmäinen kerta oli Gamescomilla elokuussa, jolloin saimme rajoitetun demon, jossa oli yksittäinen tehtävä ja osa avoimesta maailmasta. Se oli lyhyt, makea maistiainen tulevasta. Viimeisin pelitesti, joka järjestettiin upeasti sisustetussa Batcave-luolassa, jossa oli rekvisiittaa live-action-elokuvista ja taidokkaasti koristeltuja Lego-settejä, antoi meille paljon yksityiskohtaisemman vaikutelman siitä, miltä lopputuote näyttäisi.
Kahden tunnin aikana pääsimme pelaamaan läpi joitakin tehtäviä pelin varhaisista luvuista, ja näimme keskeisten hahmojen astuvan Batmanin elämään, kuten Catwomanin, Dick Graysonin, Poison Ivyn ja muiden. Lego Batman: Legacy of the Dark Knight saattaa ottaa aika paljon kaikkea aiempaa Batmaniin liittyvää, mutta se ei vain sylje viittauksia ja ikonisia kohtauksia pelkän nostalgian syöttiä varten. Tt Games on koonnut yhteen sen mielestä Batman-tarinan ruumiillistuman, yhdistelemällä elokuvia, sarjakuvia, aiempia pelejä ja paljon muuta luodakseen Arkham-Lego-hybridin, joka jotenkin tasapainottaa molempien parhaat puolet. Tarjolla on iskukykyinen taistelu, vankka kulkeminen sekä humoristinen tarina, joka on täynnä erottuvia hahmoja ja visuaalisia vitsejä, jotka tuovat varmasti hymyn huulille riippumatta siitä, kuinka paljon Lontoon aiheuttamia riitoja olet kestänyt matkallasi esikatselusessioon.
Enemmänkin tarinapainotteinen lähestymistapa ja taistelu, joka tuntuu olevan vahvasti Rocksteadyn Arkham-pelien inspiroima, ellei jopa pitkälti niistä kopioitu, saavat aikaan sen, että ensivaikutelma Lego Batman: Legacy of the Dark Knight:sta saattaa olla, että se yrittää liikaa miellyttää kaikkia. Hauskasta Lego-pelistä ei voi tehdä palkitsevaa taistelusysteemiä, eikä pseudo-Arkham-kokemuksesta voi tehdä hauskaa pilaamatta sen tunnelmaa. Minullakin oli näitä huolia, mutta kun sukelsin Haly's Circuksessa tasanteelta toiselle ja vaihdoin Dick Graysonin ja Batmanin välillä yrittäessämme purkaa Two-Facen asettamaa naurettavan ylimitoitettua pommia, minusta tuntui, että kehittäjät ovat onnistuneet pelin jokaisessa osa-alueessa, johon he pyrkivät Lego Batman: Legacy of the Dark Knight. Sitä ei pidä arvioida Arkham-sarjan eikä aiempien Lego Batman -pelien tavoin. Toki se ottaa paljon inspiraatiota molemmista, mutta se luo uuden, jännittävän pelin, joka vain antaa sinulle paljon Batmania nautittavaksi, olitpa sitten nostalginen fani tai olet kiinnostunut kaikesta Dark Knightista hänen viimeaikaisen Absolute-ajonsa jälkeen.
Pelissä on yksinkertaisesti paljon pelattavaa Lego Batman: Legacy of the Dark Knight. Tarinassa yhdistyvät kieli poskessa oleva Lego-huumori ja klassiset Batman-kohtaukset, ja luodaan yksi versio hahmosta, jota seuraamme hänen varhaisvaiheistaan Gothamin vakiintuneeksi sankariksi. Tehtävät ovat monipuolisia ja ainutlaatuisia, sivuhahmot tulevat kukin omilla kyvyillään, ja joidenkin pelaaminen tarinatilassa tuntuu jopa hauskemmalta kuin itse Caped Crusader. Vaihdoin jatkuvasti Robiniin esimerkiksi Haly's Circus -tehtävässä ja Poison Ivy -pomotaistelussa. Pelissä on myös laaja avoin maailma, joka ei tunnu jumiutuvan ajatuksiin, joiden mukaan tietyt alueet avataan löytämällä läheinen torni tai odottamalla, että olet suorittanut tietyt tehtävät. On salaisuuksia, joita et voi löytää ennen kuin sinulla on tietty vekotin, mutta muuten voit liukua ja ajaa ympäri Gothamia sydämesi kyllyydestä.
Gamescomilla pelatessa pieni huolenaihe oli sivutehtävien ilmeinen puute pelin avoimessa maailmassa. Suunnittelin jopa ottavani sen esille haastattelussani. Näin oli siihen asti, kunnes sain kaikki suunnitellut tarinatehtävät valmiiksi demossamme. Kun sain aikaa rentoutua, nousta Batmobileen ja riehua kaduilla, huomasin, että pelissä on paljon erilaisia sivutehtäviä, piilotettuja arvoituksia ja tapoja saada enemmän vastinetta rahoilleen kuin vain ajelehtimalla tehtävästä toiseen. Mitään syvällisiä sivutehtäviä ei näytä olevan, mutta kilpailut, Riddler-pulmat, taisteluhaasteet, satunnaiset rikokset, muut pulmat ja lisäaktiviteetit tarkoittavat sitä, että sinua vedetään usein tavalla tai toisella johonkin pelastusta kaipaavaan kaupunginosaan. Koska avattavia nahkoja on niin paljon, Batmanille ja hänen kumppaneilleen voi aina etsiä uutta ilmettä. Puhumattakaan pelin sisäisestä Batcave-luolasta, joka on muokattavissa ja jossa on lisäalueita, joita voit ostaa nastoilla, minikittejä, joita voit löytää, sekä kauppa, jota pyörittää Bat-Mite, josta voit ostaa lisäkosmetiikkaa ja päivittää kykyjäsi. Kuten sanoin, paljon peliä, johon voi upottaa hampaansa. Siitä on vaikea valittaa kuulostamatta siltä, että vihaat liian mehukasta pihviäsi ja liian voista hummeria.
Pelatessani Lego Batman: Legacy of the Dark Knight tunnen saman tunteen kuin sukeltaessani Astro Botiin ensimmäistä kertaa. Tt Games on yksinkertaisesti keskittynyt tekemään tässä mahdollisimman hauskaa. Se on kyllä suunnattu nuoremmalle yleisölle, mutta me nostalgiset uncsit voimme silti tuntea, että saamme sykkeemme nousemaan hieman vaihtamalla Dark Knight -vaikeusasteelle, mikä taas osoittaa, että Tt on ajatellut lähes kaikkea. Pari pientä epäkohtaa on olemassa, kuten niitä varmasti on. Poison Ivy -pomotaistelu tuntui hieman vajavaiselta, varsinkin ensimmäisessä vaiheessa, jossa huomasin voivani vain lyödä häntä nurkkaan ilman seurauksia. On kuitenkin helppo olla välittämättä pienistä virheistä tuotteessa, joka onnistuu niin hyvin olemaan uskomattoman hauska pelata. Kyseessä ei ole uusi Arkham, eikä myöskään entisaikojen Lego Batman -pelit. Se on uutta. Se on jännittävä. Se on Batman. Se toimii. Jos koko julkaisu vastaa tähän mennessä nähtyä laatua, en yllättyisi, jos Lego Batman: Legacy of the Dark Knight olisi mukana keskusteluissa vuoden 2026 parhaista peleistä.








