Keiji Inafune on osaltaan Capcom-klassikoiden, kuten Mega Manin ja Dead Risingin takana, mutta tämän ansiolistalla on myös Yaiba: Ninja Gaiden Z.
Inafune ei enää ole Capcomin kirjoilla, vaan hän toimii Comceptin tuottajana. Tässä haastattelussa hän kertoi mm. Mighty No. 9:n tilanteesta, Soul Sacrificen mahdollisesta jatko-osasta, Dead Rising -elokuvan mahdollisuudesta sekä Yaiban saamasta vastaanotosta.
Kääntäjä välitti toimittajallemme kuinka Inafune on tietoinen pelin saamista kehnoista arvioista, ja hän kantaa näistä vastuuta. Hän on silti sangen tyytyväinen peliin, ja katsoo sen olevan omaperäinen ja hyvä tuote. Jos hän muuttaisi mitään, hän vaihtaisi Yaiban nimeä ja julkaisisi sen omana itsenäisenä pelinään, jolla ei ole mitään tekemistä Ninja Gaidenin kanssa.