Suomi
Gamereactor
uutiset
Grand Theft Auto

GTA jäi melkein tekemättä

"Se kaatuili koko helvetin ajan."

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

DMA Designin entinen työntekijä, Gary Penn kertoi Gamasutralle seikkailustaan pelin nimeltä Grand Theft Auto parissa. Pennin mukaan "se oli täysi sotku vuosien ajan, eikä ikinä tuntunut etenevän mihinkään". Julkaisija BMG Interactive oli jo kovaa vauhtia heittämässä koko projektin roskiin.

Kaksi pahinta ongelmaa olivat Garyn sanojen mukaan: "vakaus, joka on tosi tylsä ongelma, mutta se kaatuili koko helvetin ajan. Kehittelijät eivät edes voineet testata sillä mitään, se vaan jatkoi kaatuiluaan. Toinen ongelma oli ajomalli, se oli vaan kamala. Koko pelin ydin oli perustavanlaatuisesti rikki."

Käännekohta tapahtui kun pieni bugi sekoitti poliisin tekoälyn tyystin. "Eräänä päivänä poliiseista tuli aggressiivisia sekopäitä. Se johtui siitä että ne koittivat ajaa sinun lävitsesi. Se oli mahtavaa koska se loi draamaa, ja sai jäädä lopulliseen peliin."

Grand Theft Auto julkaistiin raivokkaine poliiseineen ja yliajettavine krishnoineen 1997, ja vuonna 1999 Take-Two Interactive osti DMA Designin, jonka nimi muuttui tällöin Rockstar Gamesiksi. Penn itse toimii nykyään skotlantilaisen indie-studio Denkin suojissa.

Grand Theft Auto

Aiheeseen liittyviä tekstejä



Ladataan seuraavaa sisältöä