Grid 2:sta ei kannata odottaa äärimmäisen vaikeaa ajosimulaattoria. Pelin tavoitteena on saada pelaaja tuntemaan itsensä "superstaraksi" heti kättelyssä, Codemasters kuvaili Raptrissa järjestetyssä avoimessa haastattelussa.
"Jopa kasuaalifani voi napata pelin ja tuntea itsensä heti sankariksi", suunnittelija Ross Gowing vastasi ja jatkoi, että ohjattavuudesta löytyy myös nyansseja kokeneemmille pelaajille.
Ajomallin ei pitäisi olla suuresti erilainen kuin alkuperäisessä Race Driver: Gridissä. Ideana on edelleen tasapainottaa peli niin, että siitä löytyy tarpeeksi haastetta, mutta helposti opittavassa muodossa. Esimerkiksi autojen aliohjautuvuutta on tietoisesti rajoitettu ja sen sijaan mutkien selvittäminen on enemmän sivuluisun hallintaa.
Tarkkuutta kaahailussa ainakin pitäisi riittää, koska fysiikkamoottori laskee autoon vaikuttavia voimia 1000 kertaa sekunnissa. Vauhti on yhtä tiukka kuin alkuperäisessä pelissä huolimatta fysiikoihin tehdyistä parannuksista, joihin kuuluvat muun muassa entistä yksityiskohtaisemmat kolarit. Jokainen peltiosa vääntyy, hiilikuitu pirstoutuu ja betonivalleihin jää maalijälkiä.
Kehittäjät mainitsivat myös, että peliin on luvassa laaja rattituki ja omia pirssejään on mahdollista kustomoida erilaisin maalauksin ja lisäosin. Autojen päivitettävyydestä kerrotaan tarkemmin huhtikuussa.
Hiljattain mainosvideossa nähtyä telemetriadataa ei ole itse pelissä, mutta Codemasters uskoo ajotuntuman riittävän säätöjen tekemiseen.
Pelikuvaa viime syksyltä: