Suomi
Gamereactor
uutiset
Call of Duty: Black Ops II

Activision ajaa entisen diktaattorin nostaman haasteen mitätöimistä

Peliyhtiö kommentoi Noriegan jättämää haastetta absurdiksi.

Tilaa uutiskirjeemme tästä!

* Pakollinen tieto
HQ

Uutisoimme heinäkuussa mielenkiintoisesta tapauksesta, jossa Panaman entinen sotilasdiktaattori Manuel Noriega haastoi Activisionin oikeuteen. Noriega oli kuvattuna pelissä ja syyllistyi siinä useisiin fiktiivisiin rikoksiin.

Nyt lakijuttu on saanut uuden, joskin ennalta-arvattavan käänteen, sillä Activision ajaa haasteen täydellistä mitätöimistä. Gameindustry.biz-verkkosivuston kirjoittaman uutisen mukaan Activision pitää haastetta täysin absurdina, ja vetoaa ilmaisunvapauteen. Yhtiö on palkannut asianajajakseen muun muassa New Yorkin pormestarina toimineen Rudy Giulianin, joka on samoilla linjoilla asiassa Activisionin kanssa.

"On hämmästyttävää että Manuel Noriegan kaltainen diktaattori, joka kärsii tällä hetkellä tuomiotaan lukuisista suorittamistaan rikoksista, harmistuu siitä että hänet esitetään rikollisena ja valtion vihollisena Call of Duty -videopelissä. Se on yksinkertaisesti absurdia", Giuliani kommentoi.

"En ole kiinnostunut antamaan almuja tuomitulle murhaajalle ja huumeiden salakuljettalle Manuel Noriegalle, joka vaatii rahaa Activisionilta ja suositulta Call of Duty -pelisarjalta siitä syystä, että ne harjoittavat oikeuttaan sananvapauteen."

Noriegan jutussa on myös toinen hänen kannaltaan huono piirre, sillä mies ei ole Yhdysvaltojen kansalainen. Sivustolla mainitaan, että myös lakimies Jas Purewal on epäileväinen haasteen pitävyyttä kohtaan.

"Noriega ei ole Yhdysvaltojen kansalainen tai edes asukas", Purewal sanoo. "Tämä tarkoittaa, että hänen esittämänsä lailliset vaatimukset ovat kyseenalaisia, sillä ei ole selvää minkä lain perusteella hän oikein yrittää haastaa Activisionin oikeuteen."

Call of Duty: Black Ops II

Aiheeseen liittyviä tekstejä



Ladataan seuraavaa sisältöä